Klon pospolity

Nazwy poboczne: 
Klon zwyczajny
Nazwa łacińska: 
Acer platanoides
Występowanie: 
Europa środkowa i wschodnia oraz południowo-zachodnia Azja. W Polsce występuje powszechnie na całym niżu i w niższych położeniach górskich na całym terenie kraju.
Pokrój: 
Drzewo dorastające do 20–30 metrów. Korona rozłożysta. Korona odmiany „Globosum” jest okrągława (na tej samej wysokości), a drzewo nie dorasta do wielkich rozmiarów.
Pień: 
Szeroki, okrągły  o korowinie na starszych okazach, drobno, podłużnie spękanej, rzadko łuszczącej się łuskami.
Pędy: 
Młode: oliwkowo-zielone do czerwonawych, pąki brunatnoczerwone, czasem do połowy oliwkowo-zielonkawe. Boczne pączki przylegające do gałązek, okryte 2–3 parami łusek. Blizny po naprzeciwległych liściach stykające się ze sobą.
Owoce: 
Charakterystyczne, składające się z dwóch skrzydlaków (ulistnionych orzeszków), rozpostartych pod kątem ≥ 120°, rozpadających się po dojrzeniu.
Liście: 
Duże, nagie, o długim ogonku, (z którego po przełamaniu wydziela się mleczny sok) 5–7 klapowe, do 15 cm długości. Klapy zatokowo wycinane z dużymi, nielicznymi, ostrymi ząbkami. Liście o nerwacji dłoniastej.
Kwiaty: 
Dość duże, obupłciowe, z dyskiem miodnikowym, zebrane w baldachogrona. Kielich 5-działkowy, korona zielonkawo-żółtawa, 5-płatkowa, pręcików 8, słupek 1. Kwitnie przed rozwojem liści w końcu kwietnia. Roślina bardzo miododajna.
Zdjęcia dodatkowe: